Wieża Eiffla – symbol Paryża
28 października 2017

Wieża Eiffla jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata, razem z murem chińskim czy statuą wolności. Została zbudowana z okazji wielkiej wystawy światowej, upamiętniającej setną rocznicę rewolucji francuskiej. Uroczyste otwarcie tej budowli odbyło się w roku 1889, jednak plan przewidywał jej rozbiórkę 20 lat później, do której nie doszło głównie z powodów:

 

– wpisała się ona w pejzaż miasta

– stała się idealnym nadajnikiem sygnału radiowego.

 

Mieszkańcy Francji nieco sceptycznie podchodzili do budowy tego stalowego monstrum – 18 tysięcy żelaznych elementów, ważących niemal 10 tysięcy ton i wysokich na 324 metrów, choćby z takiego powodu, iż nigdy wcześniej nikt nie zbudował tak ogromnej konstrukcji.

 

Na wieży znajdują się trzy platformy – odpowiednio na wysokości 57 metrów, 115 metrów oraz 276 metrów. Na każdą z platform możemy dostać się dzięki schodom bądź wind. Jedna z nich kursuje z dołu do drugiej platformy, druga zaś z drugiej platformy do trzeciej.

 

Według danych, wieżę od czasu udostępnienia jej do użytku odwiedziło około 220 mln osób, z czego prawdopodobnie większa część się właśnie tam zaręczyła. Wieża Eiffla jest bowiem uznawana za jeden z najbardziej romantycznych budowli na świecie.

 

Jeśli chodzi o ceny wejścia na wieżę Eiffla, bilety dla dorosłych osób zaczynają się od około 15€. A godziny otwarcia kształtują się następująco:

 

– od 13.06 – do 31.07  :  9.00 – 00.45

– pozostała część roku  – 9.30 – 23.45