Torre de Belém – jeden z najważniejszych zabytków Lizbony
4 lutego 2019

Torre de Belém – jest to militarna budowla z XVI wieku znajdująca się w Lizbonie, w zachodniej części tego miasta – Belém, niedaleko Klasztoru Hieronimitów, u ujścia rzeki Tag do oceanu. Jest ona jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, a także jednym z najcenniejszych zabytków tego miasta.

Wieża ta znalazła się jako drugi zabytek Lizbony na liście UNESCO w 1983 roku. Na zlecenie króla Manuela I w 1515 roku, zaczęto budowę wieży, która miała za zadanie spełniać dodatkowy system ochrony ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Budowlę ukończono w roku 1519, wtedy też nazwano ją Zamkiem św. Wincentego, co miało nawiązywać do imienia oficjalnego patrona Lizbony. Do budowy Torre de Belém użyto lokalnych wapieni, a dokładniej odmiany o nazwie lioz, która jest najczęściej spotykana w regionie Lizbony.

Wieża przez te wszystkie lata pełniła wiele funkcji, od koszar, poprzez punkt poboru opłat dla statków aż po latarnie morską. Ciekawostką jest również to, iż w roku 1833 przez około dwa miesiące był tam więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii.

 

Wieżę w Lizbonie można zwiedzać, a koszt biletu zwykłego, indywidualnego to około 6 euro.