Syri i Kaltër – czyli błękitne oko Albanii
10 lutego 2019

Błękitne oko Albanii, czyli Syri i Kaltër jest jednym z najciekawszych cudów przyrodniczych w Albanii. Mowa tutaj o wypływającym z jaskini krasowej źródle o niesamowitej błękitnej wodzie. Atrakcja ta znajduje się na południu kraju nad Morzem Jońskim, przy granicy z Grecją.

Choć kąpiele i nurkowanie są w tym miejscu dozwolone, to nawet zanurzenie całej stopy jest wyzwaniem. Wszystko przez temperaturę wody, która wynosi jedynie około 10 stopni Celsjusza. Większa część turystów ogranicza się więc do innej zabawy. Mianowicie wrzucając kamień do źródła, można zauważyć po chwili jego wyrzucanie na powierzchnie.

Niestety nie udało się dokładnie zbadać głębokości Syri i Kaltër, a to choćby ze względu na to iż, źródło wyrzuca wodę z siłą około 6 metrów na sekundę.

Albańczycy bardzo chętnie przyjeżdżają do tego miejsca na całodzienny piknik, a restauracja przy jednym ze źródeł jest kolejną ciekawą atrakcją.

Skąd jednak wzięła się nazwa błękitne oko ? – Mianowicie woda w środkowej części źródła ma prawie granatowy kolor, ciemniejszy i przez to przypomina tęczówkę oka. Ciekawostką jest również to, iż kiedyś dostęp do zwiedzania tego cudownego miejsca miała tylko komunistyczna elita. Zwykli mieszkańcy kraju, czy też turyści nie mogli zobaczyć Syri i Kaltër. Przywódca Albanii w latach 45 – 85 minionego wieku traktował ten cud jako swoją własność i zapraszał tam jedynie swoich przyjaciół.