Sagrada Familia – sen wielkiego architekta
28 stycznia 2019

Sagrada Familia, kościół który budzi skrajne emocje. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie. Jest również najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną. Rocznie odwiedzany jest przez około 3 miliony turystów.

Budowla zaprojektowana została przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Jej budowa trwa już od ponad 130 lat, ponieważ zaczęto w 1882 roku i ciągnie się do dziś. Planowane zakończenie prac nad tym symbolem Barcelony Hiszpanie przewidują na 2026 rok. Data ta nie jest przypadkowa – to dokładnie na 100 lat po śmierci architekta.

Ważnym aspektem tej imponującej budowli jest to, iż wszystkie elementy architektoniczne, od fasady poprzez liczbę wież mają znaczenie symboliczne i mają swoje uzasadnienie w Biblii. Na ukończonym kościele, według projektu powinno znajdować się 18 wież. Po jednej dla każdego z apostołów, dla 4 ewangelistów, dla Matki Boskiej i jedna, najwyższa dla Jezusa.

Ciekawostką jest również, że około 50% pamiątek które znajdziemy w stolicy Hiszpanii, przedstawiają właśnie Sagrade Familie.

Kilkugodzinne kolejki do tej atrakcji turystycznej są zawsze, bez względu na pore dnia, pogodę czy sezon. Warto jednak zarezerwować sobie bilet online, ponieważ wejście z wykupionym wcześniej biletem znajduje się z innej strony i nie wymaga już czekania kilku godzin w kolejce.