Pamukkale – zdumiewające wapienne osady.
6 lutego 2019

Dla wielu osób wybierających się do Turcji, Pamukkale jest jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba odwiedzić. W wolnym tłumaczeniu z języka tureckiego, nazwa ta oznacza bawełniany zamek. Musimy przyznać że coś w tym jest ponieważ widok jest niepowtarzalny. Kto raz zobaczył na swoje oczy z daleka to miejsce, z pewnością nie będzie miał co do nazwy żadnych zastrzeżeń.

Niepowtarzalne białe tarasy w Pamukkale powstały z wypływających z gorących źródeł wód, z bogatymi związkami wapnia. To właśnie ten pierwiastek po schłodzeniu osadza się i tworzy zdumiewające tarasy. Władze Turcji okolice tego miejsca objęły ochroną, tworząc tam Park Narodowy, który znajduje się na liście UNESCO.

W miejscy tym znajduje się z 17 źródeł wodnych, z których wydobywająca się woda osiąga temperaturę od 35 aż do 100 stopni Celsjusza. Naukowcy szacują, iż proces ten trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. Wody termalne w tym naturalnym kąpielisku zawierają zdrowotne właściwości, które były znane już w czasach antycznych.