Albania – kraj tysięcy bunkrów
28 stycznia 2019

Kilka tysięcy schronów, zwanych potocznie bunkrami to pozostałość po poprzednim ustroju komunistycznym. Albania jako piękny kraj, z dostępem do morza Adriatyckiego i Jońskiego jest stosunkowo tanim kierunkiem wakacyjnym. Niestety większość Polaków nie dostrzega jeszcze potencjału tego kraju.

Schrony budowano głównie w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, ponieważ ówczesny dyktator miał obsesje na punkcie bezpieczeństwa swojego kraju. Mówi się, iż na terenie całej Albanii powstało około 750 tysięcy bunkrów, co miało dawać schronienie aż trzem milionom Albańczyków w przypadku ataku atomowego. Każdy schron był przeznaczony dla 4 mieszkańców. Była to imponująca inwestycja, choćby ze względu na to, że Albania jest wielkości Wielkopolski.

Zimna wojna się skończyła, a betonowe budowle pozostały. Ich położenie czasami zaskakuje, ponieważ możemy je znaleźć w pięknych dolinach, malowniczych górskich terenach czy nawet przy morzu. Wiele z bunkrów zostało już zburzonych, jednak inne nadal przykuwają swą uwagę w pobliżu osiedli, szkół, czy też plaż. Wielu mieszkańców Albani stwierdziło jednak, że są one charakterystycznym elementem i, że nie powinno się niszczyć wszystkich doszczętnie.

 

Jest to niebywała atrakcja dla przejeżdzających tam turystów. W niektórych częściach kraju, bunkry te znalazły nowe zastosowanie, choćby jako kawiarnia. W sklepach z pamiątkami możemy również znaleźć miniaturki schronów, które mogą służyć jako popielniczki.