Akropol – wizytówka Grecji
4 stycznia 2019

Niewątpliwie jednym z najsłynniejszych miejsc w Grecji jest Akropol. Jest to wzgórze, które swą sławę zawdzięcza niesamowitym budowlom, zamieszkiwanych już pod koniec epoki kamienia.

Grecja to nie tylko słoneczne plaże, oliwne gaje, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy czy idealne miejsce na urlop. Jest to także zapierające dech w piersiach cudowne zabytki.

  • Świątynia Nike

– tę niedużą budowlę zobaczymy po prawej stronie, zanim jeszcze przejdziemy przez monumentalną bramę prowadzącą do Akropolu. Budowla Nike datowana jest na lata 410-408 p.n.e. Była to budowla w stylu jońskim wokół której spotkamy  niską, kamienną balustradą z reliefem. Dziś fragmenty reliefu obejrzeć możemy jedynie w Muzeum Akropolis.

 

Wejście na Akropol, czyli Propyleje, są przybytkiem o dość nieregularnym planie. Po wejściu znajdziemy po sześć doryckich kolumn od wschodniej i zachodniej strony. Wewnątrz budynku natomiast znajdują się smukłe kolumny jońskie.

 

  • Partenon

– znany jest oczywiście jako jedna z najpiękniejszych świątyń, która została wzniesiona w porządku doryckim. Partenon jest budowlą symetryczną, sprawia wrażenie idealnej harmonii i lekkości marmurowych brył. Budowle wzniesiono w latach 447-432 p.n.e., według planu Iktinosa i Kallikratesa. Dekoracja rzeźbiarska świątyni Ateny uważana jest za arcydzieło klasycznej rzeźby greckiej.

 

  • Erechtejon

–  jest świątynią wzniesioną na nieregularnym planie, w odróżnieniu do Partenonu . Owa marmurowa budowla jońska, usytuowana była na dwóch poziomach. Prowadziły do niej trzy wejścia, a wzniesiony został w latach 421-405 p.n.e. jako sanktuarium. Skupiało w sobie kilka obiektów kultowych  i poświęcone kilku bóstwom. Na elewację Erechtejonu składa się dwa portyki, gdzie strop podpierają posągi sześciu kobiet.

 

  • Teatr Dionizosa 

– dopiero w 330 r. p.n.e. przybrał on monumentalną, kamienną formę, którą możemy podziwiać po dziś dzień. Kiedy wejdziemy na obszar należący do ów teatru, najpierw ukaże się nam okrągły ołtarz Dionizosa. Następnie dom teatralny z kolumnowym przedsionkiem, lewe skrzydło proscenium ze wspaniałą kolekcją rzeźb. Kolejną atrakcją będzie wreszcie orchestra, ponad którą górują, półkoliście ułożone rzędy siedzeń.  Najpiękniej prezentują się rzeźbione fotele w najniższych rzędach.

 

 

Akropol jest jednym z zabytków, który koniecznie musimy zobaczyć będąc w Grecji. Na zwiedzanie tego pięknego miejsca warto przeznaczyć sobie kilka godzin by dostrzec jego wyjątkowość .